Portal internetowy "KRZESŁAWICE"

Strona Główna

 
O Krzesławicach
  
Historia Krzesławic
   Badania archeologiczne
   Lokalizacja osiedla
  
Ulice Krzesławic
   Komunikacja i transport
  
Widokówka z Krzesławic

Warto zobaczyć
  
Dworek Jana Matejki
  
Drewniany Kościółek
   Zabytkowa szkoła
   Kapliczki kultu religijnego
   Pomnik zamordowanych
   Dolina Dłubni
   Krakowskie chaty

Rekreacja
  
Trasy wycieczkowe
   Zalew Nowohucki
   Karczma "Młynówka"
   Koncerty

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasy wycieczkowe...
 

Piesza ścieżka rekreacyjna

Krzesławicie włączone zostały do tzw. Trasy Nowohuckiej pod pozycją nr 2 (Centrum Administracyjne Huty im. Tadeusza Sendzimira - al. Solidarności - ul. Wańkowicza - Dworek Matejki w Krzesławicach - zespół rekreacyjny nad rzeką Dłubnią (wypożyczalnie sprzętu wodnego, basen) - os. Willowe (pierwszy blok w Nowej Hucie) - Mogiła: Opactwo OO Cystersów i drewniany Kościół św. Bartłomieja - Szpital im. S.Żeromskiego - os. Na Skarpie - Plac Centralny - al. Róż - al. Przyjaźni - ul. Ludźmierska - ul. Obrońców Krzyża - kościół p.w. NMP Królowej Polski Arka).

Osiedle Krzesławice jest miejscem spacerów mieszkańców nowohuckich osiedli. Można tutaj zobaczyć drobne atrakcje turystyczne (m.in. drewniany kościółek, Dworek, trzy kapliczki kultu religijnegi z XIX wieku, Pomnik Zamordowanych przez Hitlerowców), a także wypocząć w pobliskim Zalewnie Nowohuckim. Pragnienie można natomiast zaspokoić w karczmie "Młynówka". Przed budową obecnej dzielnicy Nowa Huta i HTS Krzesławice rozciągały się od obecnych Wzgórz Krzesławickich po Bieńczyce i Mogiłę. To właśnie na ich terenie usytuowane był austriacki Fort nr 49 "Krzesławice".


Tablica informacyjna dla turystów
Zdjęcie autorskie wykonane 15 sierpnia 2004 r.

 

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Drewniany kościółek pod wezwaniem Jana Chrzcicela w Krzesławicach został włączony do jednej z ośmiu tras turystycznych w województwie małopolskim poświęconych drewnianej architekturze (Trasa 1a - wariant mogilsko-proszowicki).

Tablice informacyjne dla turystów z opisem kościółka
Zdjęcia autorskie wykonane 15 sierpnia 2004 r.

Zielony Szlak "Nowa Huta - Dłubnia"

Zielony szlak „Nowa Huta-Dłubnia” to projekt sieci tras rowerowych realizowanych w oparciu o ideę zielonych szlaków - greenways na terenie i wokół Nowej Huty. Trasy łączą zabytki związane z historią dzielnicy, ostoje przyrody, tereny zielone i miejsca rekreacyjne oraz lokalne inicjatywy na rzecz ochrony dziedzictwa środowiska i kulturowego. Zielony szlak o długości blisko 30 km umożliwia poznanie dziejów tej ciekawej części Krakowa od czasów prehistorycznych po współczesne, związane z tworzeniem wielkiego miasta przemysłowego oraz jego architekturą i sztuką socrealistyczną. Na zielonym szlaku odkryć można ślady po średniowiecznych drogach handlowych oraz poznać początki rozwoju cywilizacyjnego regionu z Klasztorem Cystersów w Mogile i przemysłu metalurgicznego z pierwszą Huta Miedzi na terenie wsi Mogiła utworzoną w XV w. Wędrując trasami Nowej Huty-Dłubni odnajdziemy też pozostałości po dawnych folwarkach szlacheckich i zespołach dworskich, drewniane kościółki i kapliczki przydrożne oraz dziewiętnastowieczne forty austriackie włączone do "Twierdzy Kraków". Zielony Szlak Nowa Huta - Dłubnia tworzy pętlę tematyczną na międzynarodowym Szlaku Bursztynowym, biegnącym z Budapesztu do Krakowa i dalej, Doliną Wisły, po Morze Bałtyckie.

 

Trasy rowerowe

Przez Krzesławice wiedzie również trasa rowerowa koloru zielonego tzw. Trasa łącznikowa północna. Trasa ta jest częścią projektu "Rowerowe Szlaki - Nowa Huta - Dłubnia". Szczegółowy opis trasy znajduje się na portalu "Nowa Huta - miejsca ciekawe i nieznane". Głównymi atrakcjami trasy jest Dolina Dłubni oraz drewniany kościółek w Krzesławicach, a także Dworek Jana Matejki. Obecnie częściowo istnieją dwie trasy w rejonie Krzesławic: Trasa nad Dłubnią oraz Trasa Krzesławicka.