Portal internetowy "KRZESŁAWICE"

Strona Główna

 
O Krzesławicach
  
Historia Krzesławic
   Badania archeologiczne
   Lokalizacja osiedla
  
Ulice Krzesławic
   Komunikacja i transport
  
Poczta Polska

Warto zobaczyć
  
Dworek Jana Matejki
  
Drewniany Kościółek
   Zabytkowa szkoła
   Kapliczki kultu religijnego
   Pomnik zamordowanych
   Dolina Dłubni
   Krakowskie chaty

Rekreacja
  
Trasy wycieczkowe
   Zalew Nowohucki
   Karczma "Młynówka"
   Koncerty

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krzesławickie Ulice ...
 

Dwie główne ulice Osiedla Krzesławice to ul.Wańkowicza oraz ul.Wąwozowa, od których odchodzą małe uliczki.

 

Ulica Melchiora Wańkowicza

Ulica nosi nazwę znanego publicysty i pisarza Melchiora Wańkowicza (1892-1974). Pierwotnie ulica ta nazywała się Leona Kruczkowskiego. Jednak spadkobiercy Melchiora Wańkowicza na początku lat dziewięćdziesiątych ufundowali do tutejszego drewnianego kościółka malowidła i obrazy. Rodzina Wańkowiczów poczyniła starania o upamiętnienie tego faktu. Stąd w połowie lat dziewięćdziesiątych zmieniono nazwę ulicy. Ulica jest znana między innymi z Dworku Jana Matejki, zabytkowego drewnianego kościółka, dwóch kapliczek oraz pomnika zamordowanych.

Ulicę Wańkowicza ciągnie się od ulicy Kocmyrzowskiej do Alei Solidarności. Przecinają ją trzy przecznice. Jadąc od ulicy Kocmyrzowskiej po prawej stronie ulica Józefa Krasnowolskiego (na początku), oraz (w środku) po lewej stronie  ulica Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) i ulica Stanisława Łempickiego (pod koniec).

 

Ulica Wąwozowa

Ulica Wąwozowa swoją nazwę zawdzięcza dwóm istniejącym tutaj wąwozom. Jeden z nich (zwany przez mieszkańców wąwozem prostym) jest naturalnym przedłużeniem Ulicy PCK. Drugi natomiast (zwany przez mieszkańców wąwozem krzywym) rozciąga się pod kątem ostrym od ulicy PCK (w jej połowie) do ulicy Wąwozowej (spotyka się z nią na wysokości Grodzkiego Biura Pracy). Ulica ta jest znana wśród mieszkańców Krakowa głównie ze względu na zlokalizowane tutaj Grodzkie Biuro Pracy (ul.Wąwozowa 34) oraz Urząd Celny w Krakowie.

Ulica Wąwozowa ciągnie się od ulicy Łowińskiego do ulicy Łempickiego. Przecinają ją trzy małe uliczki. Jadąc od ul.Łowińskiego po prawej stronie: ulica Zarańskiego, ulica Juliusza Kleinera, oraz ulica Lehra Tadeusza Spławińskiego równoległa do ul.Wąwozowej .